X
تبلیغات
زولا

مرکز آموزش و خدمات مهندسی کامپیوتر پارسه Computer Center

آموزشی و اطاع رسانی

درگیری مردم و نیروهای انتظامی در هرمزگان

آقای وزیر کشور مواظب شهرهای دور هم باشید!
 درگیری مردم و نیروهای انتظامی در هرمزگان
شواهد نشان می‌دهد که بر التهابات ناشی از تغییر در تقسیمات کشوری آن هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و شوراها پایانی نیست. هر چند در مورد شهر تهران و چگونگی برگزاری انتخابات شورای آن و جایگاه ری در این انتخابات تصمیماتی در تعامل و تقابل بین مجلس و استانداری تهران گرفته شد و پرونده این مساله چندان به اختلاف و درگیری بین مردم کشیده نشد، ولی گویا در مناطقی که فاصله زیادی با پایتخت دارند این گونه نیست.
آفتاب: تغییر در تقسیمات کشوری از پیش از نوروز 92، سبب چالش‌ها و بداخلاقی‌هایی در مناطقی از کشور و بین مسئولین شده است. قتل یک شهروند در درگیری در استان خراسان شمالی و دعوای بین یک نماینده مجلس و استاندار این استان، سرآغازی بر موجی از تغییرات در تقسیمات کشوری بوده است که هر یک مخالفان و موافقان خاص خود را داشته است.

سایت تابناک نوشت: تصاویر و اخبار منتشره از سفرهای استانی اخیر دولت حاکی است که در این سفرها، مردم درخواست‌ها و مخالفت‌هایی با چنین تغییراتی داشته‌اند.

چنین تغییراتی به دلیل ایجاد فرصت‌های سیاسی و اقتصادی و نیز تاثیر بر کیفیت زندگی مردم همواره سبب چالش بین اهالی مناطق مجاور شده است و گاه به درگیری بین مردم و احیانا با نیروهای حافظ امنیت مردم شده است.

در حالی که تابناک پیش از این نیز نسبت به اجرای تصمیمات شتابزده در حوزه تقسیمات کشوری هشدار داده بود، اخبار و تصاویر رسیده به تابناک حاکی از این است که به طور مشخص در مورد شهرستان بستک در استان هرمزگان، سیر حوادث در جهت مناسبی نیست.

چندی پیش مردم مرکز بخش کوخرد استان هرمزگان، با اعتراض و تجمع در جلو فرمانداری، خواهان توقف اجرای مصوبه ای شده بودند که یک روستا را به این مرکز بخش الحاق می کرد. به دنبال انعکاس رسانه ای این تجمع، مسئولین قول داده‌اند که فعلا اجرای این مصوبه متوقف شود. اما گویا مسئولین با معرفی بخشدار و آماده نمودن محل احداث شهرداری برای شهر مورد مناقشه، باز هم باعث اعتراضاتی شده‌اند.

این بار مردم دو روستا و نیروی انتظامی با هم درگیر شده و بنا به ادعای منابع محلی متاسفانه چند دستگاه موتور و مغازه به آتش کشیده شد و تعدادی از اهالی و نیروی انتظامی هم مجروح شدند، چند دستگاه خودرو هم به شدت آسیب دیده و تنشها کماکان ادامه دارد و ازدحام مردم، ارتباط جاده ای دو شهرستان بستک و بندرلنگه را قطع نموده است.

صرف نظر از این که چه طرفی در این ماجرا محق است و یا این که احیانا چه کسانی از احساسات مردم در جهت منافع خود بهره‌برداری سوء می‌کنند، جای این سوال باقی است که چرا ساز و کارهای قانونی تغییر در تقسیمات کشوری اجرایی نمی‌شود و یا اگر اجرایی شده است، برای مردم توضیح داده نمی‌شود تا اتفاقاتی از این دست تکرار نشود؟

فصل انتخابات، آن قدر کار و مسئولیت برای مقامات وزارت کشور و مسئولین محلی و انتظامی دارد که چنین مسائلی در مناطق مرزی کشور پیش نیاید. بدتر آن است که چنین وقایعی به ابزاری برای تاثیرگذاری بر تصمیمات سیاسی مردم تبدیل شود.
برچسب ها: هرمزگان ، مردم ، پلیس ، تقسیمات کشوری

تاریخ ارسال: 1392/02/07 ساعت 11:09 | نویسنده: پارسه | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد